Zgjidhje efikase kundër ftohjes

Rate this post

Zgjidhje efikase kundër ftohjesNga rrëketë e hundës, në fyt gërvisht … Shpejt shkoni për të fjetur, mbështilleni vetë, fikeni, injoroni të gjitha problemet në shtëpi, si dhe në zyrë dhe përpiquni të zmbrapseni. Çaji komod është një çështje sigurisht me këtë trajtim. Megjithatë, ka edhe ushqime që do të ofrojnë ndihmë të besueshme në këto momente.

Këto janë ushqime si dhe pije që mund të ndihmojnë me ftohjet, gripin, kollën dhe gjithashtu të përzier ose të vjella, gjithashtu në mënyrë parandaluese.

Çaj, Mjaltë, Xhenxhefil

Kjo pije e nxehtë është ndoshta një nga më të njohur, si dhe zakonisht e bëri përdorimin e për ftohjet dhe gripit. Kur jemi të sëmurë, kemi nevojë për shumë lëngje-dhe çaji është i shkëlqyeshëm. Ai përmban substanca bioaktive polifenolet, të cilat kanë efekt antioksidues si dhe anti-inflamator, mund të sigurojnë qelizat e trupit nga ndikimet e dëmshme dhe gjithashtu edhe nga qelizat kancerogjene. Taninet, (një formë e polifenoleve në çaj), veprojnë gjithashtu kundër viruseve, mikrobeve dhe gjithashtu kërpudhave. Studimi tregoi se konsumimi i veçantë i çajit nga echinacea me siguri do të shkurtojë kohën e sëmundjes. Më e rëndësishmja, në pjesën e sipërme të kësaj bime ka shumë vajra thelbësorë, flavonoide dhe gjithashtu vitaminë C, të cilat mund të përmirësojnë sistemin imunitar të trupit. Ajo gjithashtu ka një efekt pozitiv në mukozën e fryrë, në rast se pihet e nxehtë. Ajo jo vetëm preferencat dhe gjithashtu ne mund të ëmbël çaj me të, por ajo është gjithashtu një “vrasës” i vërtetë i infeksioneve. Ajo ka një efekt antibakterial, mund të përmirësojë sistemin imunitar të trupit, ndihmon me kollë shqetësuese dhe gjithashtu ftohjet në zhvillim. Pije për të cilën ju do të thotë për të përfshirë mjaltë nuk duhet të jetë aq i nxehtë, ose përndryshe enzimat e saj mjekësore me siguri do të jetë shkatërruar. Disa studime në fakt kanë zbuluar se mjalti është shumë efikas kundër dhimbjeve të fytit dhe gjithashtu me kollitjen e një fëmije.

Çaj, Mjaltë, XhenxhefilSidoqoftë, fëmijët që nuk kanë arritur ende vitin duhet të mos e hanë atë, sepse mund të përfshijë mikroorganizmin Clostridium botulinum, si dhe të shkaktojë botulizëm (helmim nga ushqimi). Po kështu kuptohet janë shërim pronat e banimit të xhenxhefil. Rrënjët janë jashtëzakonisht të ngjashme në strukturë me aspirinën. Ata kanë veti anti-inflamatore, antivirale dhe gjithashtu ngrohëse, për më tepër, ato gjithashtu kanë një efekt antioksidues dhe gjithashtu antimikrobik. Nëse merreni me sëmundjen e lëvizjes, hani një artikull xhenxhefili-kjo do të eliminojë marramendjen dhe gjithashtu vjelljen.

Supë pule

Kjo nuk është një keqkuptim, supë pule është me të vërtetë një nga zgjidhjet më efikase për ftohjet. Truku fshihet në pjesët e shëndetshme dhe të balancuara të palcës së eshtrave. Për punën e saj të përgatitjes, përdorni shumë perime të freskëta, sezonale. Me këtë dizajn, ju merrni një pjesë shtesë të vitaminave, mineraleve dhe ushqyesve të tjerë jetikë menjëherë në trup. Do të ndihmojë, si çaji, për të rivendosur lëngjet që mungojnë. Gjatë gripit ose hundës së thatë, por po kështu edhe gjatë temperaturës së lartë, lirshmërisë së zorrëve ose të vjellave, ato janë shumë më thelbësore.

Supë puleSupa e pulës ka një efekt dekongjestant në mukozën. Në parimet e kësaj është cisteina e aminoacideve, e cila ka një rezultat antiviral, anti-inflamator dhe antioksidant. Shkencëtarët po ashtu kanë konstatuar se supa e pulës vepron kundër neutrofileve. Këto leukocite janë përgjegjëse për shenja të tilla si kollitja dhe hunda e zënë. Konsumimi i supës pritet t’i qetësojë ato si dhe të ndalojë ftohjet. Me ftohjet, një supë e zakonshme e pulave me siguri do të ndihmojë gjithashtu. Përthithet me lehtësi pavarësisht çështjeve të barkut.

Leave a Comment